-
The Art of Argument: an introduction to the informal fallacies Teacher's Edition
Regular price $12.00Regular priceUnit price perSold out -
Classical Conversations Sound Thinking Logic Trivium Table
Regular price $4.00Regular priceUnit price perSold out -
What Comes Next? Logic Patterns
Regular price $3.00Regular priceUnit price per -
The Thinking Toolbox: Thirty-Five Lessons That Will Build Your Reasoning Skills
Regular price $10.00Regular priceUnit price per -
The Fallacy Detective
Regular price $14.00Regular priceUnit price per -
The Fallacy Detective, second edition
Regular price $5.00Regular priceUnit price per -
Philosophy for Kids: 40 Fun Questions That Help You Wonder About Everything!
Regular price $17.00Regular priceUnit price per -
The Discovery of Deduction*
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Reasoning Skills: Success in 20 Minutes a Day*
Regular price $5.00Regular priceUnit price per -
Traditional Logic Student Text*
Regular price $8.00Regular priceUnit price per -
Traditional Logic Teacher Key*
Regular price $5.00Regular priceUnit price per -
The Art of Argument Teacher's Edition*
Regular price $10.00Regular priceUnit price per -
The Thinking Toolbox: Thirty-Five Lessons That Will Build Yur Reasoning Skills
Regular price $15.00Regular priceUnit price per -
The Art of Argument DVDs*
Regular price $50.00Regular priceUnit price per -
Usborne Logic Puzzles
Regular price $6.00Regular priceUnit price per -
Codes of Power Political Thought from Plato's Cave to Game Theory
Regular price $5.00Regular priceUnit price per -
Visual Perceptual Skill Building Book 1
Regular price $7.00Regular priceUnit price per -
Perplexing Lateral Thinking Puzzles
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Critical Thinking Book One
Regular price $20.00Regular priceUnit price per -
Clear and Creative Thinking
Regular price $5.00Regular priceUnit price per$8.00Sale price $5.00Sale -
Fitting Words: Classical Rhetoric for the Christian Student
Regular price $50.00Regular priceUnit price per -
Brain Games: Ready-to-use Activities That Make Thinking Fun for Grades 6-12
Regular price $6.00Regular priceUnit price per